27 → 29 maj. Velkommen til Art Weekend Aarhus!

KALENDER
(Download programmet i pdf)

FREDAG 27 MAJ

→ kl 12-16
Personlig Samtale – Louise Haugaard Jørgensen (booking kræves)
Antikmuseet

→ kl 14-15.30
Gallery Cruise – Galerie MøllerWitt, Galleri Profilen og Charlotte Fogh Gallery. Guide: kunsten.nu

→ kl 15-16
Kunstvandring – Tur 1: Havnen (billetkøb kræves)
Guide: kunsten.nu

→ kl 16-16.10
Performance - Nøne Futbol Club: Work n˚016: Line dance (ingen entré)
ARoS Aarhus Kunstmuseum

→ kl 16-16.45
Talk - Dansk Samtidsfotokunst lige nu v. Vilhelm Halgreen
Galleri Grundstof

→ kl 16–17
Performance – Clara Denmark
Det Jyske Kunstakademi

→ kl 16–19
Fernisering – Johanne Lykke Poulsen: Tide Room
Rendezvous

→ kl 16-20
Cafe – Exchange Library & reHerb
rum46

→ kl 16-20
Performance – Villiam Miklos Andersen (løbende)
Det Jyske Kunstakademi

→ kl 16-20
Fernisering – Morten Schelde: Evolution Blues
Charlotte Fogh Gallery

→ kl 16-20
Fernisering – MeMeMemories: Birk Bjørlo, Morten Buch og Lars Worm
Galerie MøllerWitt

→ kl 16-20
Fernisering – Annette Olesen: De som går
Galleri Profilen

→ kl 16-20
Ferniseringer
/ Line Sandvad Mengers: The Answer
/ Recollection
/ Anders Visti: Common Tools
Aarhus Billedkunstcenter, Godsbanen

→ kl 16-20
Fernisering - Mapping Places: BIT (Birgitte Munk & Iben West), Carsten Rabe m.fl.
BITPOPOP

→ kl 16–20
Fernisering - “Hello!” by KH7
KH7

→ kl 16-20
Fernisering - Om 20 min
Århus Kunstakademi

→ kl 16-20
Fernisering - To elevudstillinger:
/ INSIDE OUT: Context First
/ MOBILER
Aarhus Kunstskole

→ kl 16-20
Fernisering - Is there anybody out there
Fotografisk Skole

→ kl 16-20
Fernisering - Klumpglomerate
Det Jyske Kunstakademi

→ kl 18–18.20
Performance - Jayne Dent
Det Jyske Kunstakademi

→ kl 19.30-22
Åbningsfest – Art Weekend Aarhus (gratis entré, husk kontanter)
Kunsthal Aarhus

→ kl 21.47
Ceremoni – Madame Edwina (første fase)
Piscine

LØRDAG 28 MAJ

→ kl 10-12
Fernisering – Billeder fra børnefotokonkurrence
Galleri Grundstof

→ kl 11-12
Rundvisning – Open Gestures (gratis efter betalt entré)
ARoS Aarhus Kunstmuseum

→ kl 11-12
Talk - Niels Pugholm m. gæst: Recollection
Aarhus Billedkunstcenter, Godsbanen

→ kl 11-17
Performance - Villiam Miklos Andersen (løbende)
Det Jyske Kunstakademi

→ kl 12-12.30
Talk – Anders Visti: Common Tools
Aarhus Billedkunstcenter, Godsbanen

→ kl 12-16
Personlig Samtale – Louise Haugaard Jørgensen (booking kræves)
Antikmuseet

→ kl 12.30-14
Talk - Independent Curating: A Career Outside the Museum
Delvist på engelsk
Rendezvous

→ kl 13.30-15.30
Kunstvandring – Tur 2: Åen (billetkøb kræves)
Guide: Trine Rytter Andersen

→ kl 14.30-16
Kunstvandring – Tur 3: Ø-gadekvarter (billetkøb kræves)
Guide: Pernille Rom

→ kl 14.30-17
Curator Talk – Open Gestures
This event is in English
Kunsthal Aarhus

→ 15-15.10
Performance - Nøne Futbol Club: Work n˚016: Line dance (ingen entré)
ARoS Aarhus Kunstmuseum

→ kl 16-17
Artist Talk – Afgang 2016 / Om 20 min: Kunstnerne introducerer udstillingerne
Århus Kunstakademi

→ kl 16-18
Urbane Vildspor – Urbane Lydspor: Guided tur v. Morten S. Riis (billetkøb kræves)
Mødested: Godsbanen

→ kl 17-21
Fernisering - M.B. Pedersen og Villiam Miklos Andersen: An Odyssey, 7 days in transit
Mødestedet – Institut for (X)

→ kl 19-00
KH7 Lounge – oplæsning v. Andreas Solhøj, DJ & bar
KH7

→ kl 21.49
Ceremoni – Madame Edwina (anden fase)
Piscine

SØNDAG 29 MAJ

→ kl 11-12
Debat - Kunsten i den fremtidige kulturpolitik?
Vogn 1, Godsbanen

→ kl 11-12
Rundvisning – Open Gestures (gratis efter betalt entré)
ARoS Aarhus Kunstmuseum

→ kl 11-13
Urbane Vildspor – Børnetur, 6-11 år: Guided tur v. Pia Grandjean Odderskov, Kathrine Assels og Louis Jensen (billetkøb kræves)
Mødested: Godsbanen

→ kl 11-17
Finissage – Afgang 2016
Århus Kunstakademi

→ kl 11-18
Performance - Villiam Miklos Andersen (løbende)
Det Jyske Kunstakademi

→ kl 12-14
Kunstvandring – Tur 4: Vestergade (billetkøb kræves)
Guide: Pernille Rom

→ kl 12-16
Personlig Samtale – Louise Haugaard Jørgensen (booking kræves)
Antikmuseet

→ kl 12.15-12.45
Talk - Line Sandvad Mengers: The Answer
Aarhus Billedkunstcenter, Godsbanen

→ kl 13-13.17
Performance - Louise Haugaard Jørgensen: Døde Ting
Antikmuseet

→ kl 13-14
Udstillingsdialog – Jens Settergren og Anne-­Sofie Overgaard: Det Jyske Kunstakademi: Afgang 16
Kunsthal Aarhus

→ kl 13-14
Artist Talk – kunstnerne introducerer udstillingerne: Afgang 2016 / Om 20 min
Århus Kunstakademi

→ kl 13-14
Talk – Jaime Idea: Utopia School
This event is in English
Institut for (X)

→ kl 13-17
Finissage - Joaquin Zaragoza: Vejen (El Camino)
Galleri Grundstof

→ kl 13.30-15.30
Kunstvandring – Tur 5: Mejlgade (billetkøb kræves)
Guide: Trine Rytter Andersen

→ kl 14-15.30
Seminar - Translating Transience
This event is in English
Galleri Image

→ 15-15.10
Performance - Nøne Futbol Club: Work n˚016: Line dance (ingen entré)
ARoS Aarhus Kunstmuseum

→ kl 16-17
Talk / Paneldebat – kunstnerne bag Klumpglomerate
Det Jyske Kunstakademi

→ kl 21.51
Ceremoni – Madame Edwina (tredje fase)
Piscine


Loading